Nexperia 74LVC245AD,118, Bus Transceiver, 18-Bit Non-Inverting CMOS, TTL, 1.2 → 3.6 V, 20-Pin SOIC
Product Details
74LVC Family Bus Transceivers, Nexperia
Low-Voltage CMOS logic
Single gate package
Operating Voltage: 1.65 to 5.5 V
Compatibility: Input LVTTL/TTL, Output LVCMOS
74LVC Family
Specifications
AttributeValue
Logic Family74LVC
Logic FunctionBus Transceiver
Number of Elements per Chip18
Number of Channels per Chip18
PolarityNon-Inverting
Mounting TypeSurface Mount
Package TypeSO
Pin Count20
Output LevelCMOS, TTL
Maximum High Level Output Current-24mA
Maximum Low Level Output Current24mA
Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL16.9 ns @ 30 pF
Width7.6mm
Minimum Operating Supply Voltage1.2 V
Minimum Operating Temperature-40 °C
Height2.45mm
Maximum Operating Temperature+125 °C
Propagation Delay Test Condition30pF
Length13mm
Dimensions13 x 7.6 x 2.45mm
Maximum Operating Supply Voltage3.6 V